Kompletan vodič za brigu o morskom prasetu
Sve što treba da znate o nezi morskog praseta - saveti za smeštaj, ishranu, igračke i pripitomljavanje ovih slatkih glodara.
Kompletan vodič za negu morskog praseta: Saveti za početnike
Uvod u svet morskih prasaca
Morsko prase je predivan kućni ljubimac koji osvaja srca svojom umiljatošću i druželjubivošću. Ove male životinjice, iako ne zahtevaju ekstremnu pažnju kao psi, ipak imaju specifične potrebe koje vlasnici moraju da ispoštuju kako bi im obezbedili srećan i zdrav život.
Kao prvi vlasnik morskog praseta, verovatno imate mnogo pitanja - od optimalne temperature u kojoj treba da živi, preko ishrane, do načina pripitomljavanja. U ovom članku ćemo detaljno obraditi sve aspekte nege morskog praseta, pružajući vam korisne savete iz prve ruke.
Osnovni smeštaj i temperatura
Prva briga svakog novog vlasnika morskog praseta je obezbeđivanje odgovarajućeg smeštaja. Morski prasci su osetljivi na temperaturne promene i propuh, pa je izbor lokacije za kavez od ključnog značaja.
Optimalna temperatura
- Idealna temperatura: 18-24°C
- Izbegavati direktnu blizinu radijatora (može biti pretoplo)
- Ne postavljati na pod gde može biti propuha
- Zimi podići kavez na visinu od 30-40cm od poda
Kao što jedan iskusni vlasnik kaže: Bolje pretoplo nego propuh. Morsko prase je jako osetljivo na promaju i tu moraš dobro da vodiš računa.
Izbor kaveza
Kavez treba da bude što prostraniji - minimum 120x60cm za jedno prase. Uvek je bolje izabrati kavez sa vratima koja se otvaraju sa strane, a ne odozgo, jer se prasci osećaju sigurnije kada ne moraju da se dižu da bi izašli.
Važno je napomenuti da akvarijumi ili terarijumi nisu pogodni za morske prase jer otežavaju cirkulaciju vazduha i mogu dovesti do stvaranja bakterija.
Ishrana i ishrambene navike
Pravilna ishrana je ključna za zdravlje morskog praseta. Ove životinjice imaju specifične potrebe kada je u pitanju unos hrane i tečnosti.
Osnovna ishrana
- Seno - treba da čini 70% ishrane i mora biti stalno dostupno
- Peletska hrana - specijalizovana hrana za morske prasice (5% ishrane)
- Sveže voće i povrće - 25% ishrane (jabuke, šargarepa, salata, paprika)
Hrana koju treba izbegavati
- Kupus i slično povrće koje nadima
- Neoljuštene semenke
- Slatkiši i grickalice
- Ljuske od tikvica i krompir
Voda
Iako neki tvrde da morski prasci ne treba da piju vodu jer je dobijaju iz voća i povrća, većina iskusnih vlasnika se slaže da je sveža voda neophodna. Najbolje je koristiti posebne pojilice sa kapaljkom koje se kače na kavez.
Kao što jedan vlasnik ističe: Voda je kao i svim živim bićima na ovom svetu potrebna. Oni je piju čak i ako nam se čini da je retko.
Pripitomljavanje i igračke
Morski prasci su po prirodi plašljive životinjice, ali uz strpljenje i pravilno postupanje mogu postati izuzetno privrženi svojim vlasnicima.
Kako pripitomiti morskog praseta
- Počnite polako - prvo neka se navikne na vaš miris i glas
- Nudite poslastice iz ruke (komadići voća ili povrća)
- Ne dižite ga iz kaveza dok ne postane sigurno u vaše prisustvo
- Kada ga pustite da šeta po sobi, ogradite prostor knjigama ili pregradama
- Budite strpljivi - nekim prascima treba dosta vremena
Kao što jedan iskusni vlasnik savetuje: Nemoj rukama da ga vadiš iz kaveza - uplašiće se jer je kavez njegovo sigurno mesto. Najbolje je da ga naučiš da sam izlazi iz kaveza.
Igračke i zabava
Morski prasci vole da istražuju i igraju se, iako nisu toliko zainteresovani za igračke kao neki drugi kućni ljubimci. Evo nekoliko ideja:
- Tuneli od kartonskih cevi (npr. od toalet papira)
- Drvene grickalice za trošenje zuba
- Male drvene lopte
- Kutije od kartona za skrivanje
Važno je napomenuti da prasci vole da grickaju razne predmete, pa treba voditi računa da u njihovoj blizini ne bude ništa što bi moglo da im naškodi.
Zdravlje i higijena
Održavanje čistoće i praćenje zdravstvenog stanja morskog praseta su ključni za njegovu dugovečnost.
Čišćenje kaveza
- Piljevina se menja svakih 2-3 dana (ili češće ako je potrebno)
- Možete koristiti i peškire kao podlogu koje se svakodnevno menjaju
- Potpuno čišćenje kaveza - jednom nedeljno
Kupanje
Morski prasci se kupaju samo po potrebi (ako su prljavi). Koristite blage šampone specijalno razvijene za glodare. Nikada ne koristite ljudske šampone.
Posle kupanja, prase treba temeljno osušiti (ali ne fenom) i obezbediti da nije na propuhu kako ne bi dobilo prehladu.
Održavanje noktiju
Nokti morskog praseta neprestano rastu i potrebno ih je redovno skraćivati. Možete koristiti male makaze za glodare ili ih odvesti veterinaru ako se ne osećate sigurno da to uradite sami.
Znaci bolesti
Obratite pažnju na sledeće simptome koji mogu ukazivati na zdravstvene probleme:
- Gubitak apetita
- Promene u ponašanju (letargija, agresija)
- Propadanje ili gubitak dlake
- Teško disanje
- Promene u izgledu izmeta
Društvene navike i karakter
Morski prasci su izrazito društvene životinjice koje uživaju u interakciji kako sa svojim vlasnicima, tako i sa drugim prascima.
Komunikacija
Morski prasci komuniciraju na razne načine:
- Cvrkutanje - znak zadovoljstva i sreće
- Popcorn skokovi - skakanje i trzajući pokreti koji pokazuju radost
- Glasno cviljenje - obično kada su gladni
- Prr zvuk - pokazuje nervozu ili nelagodu
Život u paru ili grupi
Iako mogu živeti sami, morski prasci su najsrećniji kada imaju društvo iste vrste. Ako razmišljate o nabavci dva praseta, imajte u vidu:
- Dva mužjaka mogu živeti zajedno ako su odmalena zajedno
- Mužjak i ženka će se razmnožavati - sterilisajte jednog ako ne želite mlade
- Dve ženke se najbolje slažu
Kao što jedan vlasnik primećuje: Morsko prase je predivno stvorenje, vrlo pitomo i brzo se navikne na mnoge stvari. Može dosta toga da nauči ako se njima bavimo.
Često postavljana pitanja
Koliko dugo žive morski prasci?
Prosečan životni vek morskog praseta je 5-7 godina, mada uz odgovarajuću negu mogu doživeti i 8 godina.
Kako da odredim pol morskog praseta?
Pol je relativno lako utvrditi - ženke imaju genitalni predeo u obliku slova Y, dok se kod mužjaka jasno vide polni organi. Najbolje je da to uradi veterinar ako niste sigurni.
Da li morski prasci mogu da žive sa drugim kućnim ljubimcima?
Sa mačkama i psima mogu da žive u miru, ali uvek pod nadzorom. Mačke sa jakim lovačkim instinktom mogu predstavljati opasnost za prasice.
Zašto se zovu morski prasci?
Ime dolazi od španskih moreplovaca koji su ih doneli u Evropu preko mora, a "prase" zbog zvukova koje ispuštaju kada su gladni.
Zaključak
Morsko prase može biti divan kućni ljubimac za one koji su spremni da posvete vreme i pažnju njegovim potrebama. Ove životinjice, iako ne zahtevaju toliko pažnje kao psi, ipak imaju specifične potrebe kada je reč o smeštaju, ishrani i socijalizaciji.
Ključ uspeha leži u strpljenju i doslednosti - dajte vremena svom prasetu da se navikne na vas, obezbedite mu bezbedan i udoban smeštaj, kvalitetnu ishranu i dovoljno socijalne interakcije. Uz pravilnu negu, vaš mali prijatelj će vas nagraditi svojom privrženošću i bezbroj slatkih trenutaka.
Kao što jedan vlasnik lepo sumira: Morski prasići su izuzetno inteligentne i požrtvovane životinjice, vrlo pitome i brzo se naviknu na mnoge stvari. Biće vam divan i lojalan ljubimac samo ako mu posvetite vreme dok je mlad.